FAQ

Czy warto pozwać bank?

Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich są cały czas zagrożone wzrostem kursu tej waluty. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, o ile jeszcze może wzrosnąć kurs franka szwajcarskiego. Banki nie są skłonne do zawierania ugód z kredytobiorcami, w związku z tym pozew jest jedynym sposobem na uchronienie się przed ryzykiem kursowym i na poprawienie swojej sytuacji finansowej i majątkowej. Sądy wypracowały już bogate orzecznictwo dotyczące unieważnienia kredytu we frankach.

Ile kosztuje unieważnienie umowy kredytowej waloryzowanej kursem CHF ?

Jeśli chcesz złożyć pozew o uznanie nieważności Twojej umowy frankowej, musisz uiścić opłatę sądową w wysokości 1000 zł. Tyle samo będzie Cię kosztować złożenie apelacji, jeśli wyrok okaże się dla Ciebie niekorzystny. Podczas sprawy może być konieczna opinia biegłego z zakresu bankowości, rachunkowości czy finansów. Jeśli Ty powołujesz biegłego, musisz uiścić zaliczkę (ok. 1000-2000 zł.). Całe wynagrodzenie biegłego wlicza się do kosztów procesu, które pokrywa strona przegrana. Koszt poprowadzenia sprawy przez kancelarię jest ustalany indywidualnie podczas spotkania i po przeanalizowaniu umowy kredytowej oraz sytuacji kredytobiorcy i stopnia skomplikowania sprawy. W przypadku wygrania sprawy poniesione przez kredytobiorcę koszty zastępstwa procesowego są zwracane przez bank.

O co pytają na sprawie „frankowej”?

Typowe pytania koncentrują się na okolicznościach zawarcia umowy kredytowej, wiedzy kredytobiorcy o nieprawidłowościach oraz powodach zaciągnięcia kredytu w CHF. Na Sali sądowej mogą paść następujące pytania:
1. Kiedy został zaciągnięty kredyt?
2. W jakim celu potrzebowałeś kredytu?
3. Dlaczego wybrałeś franka szwajcarskiego jako walutę kredytu?
4. Czy nieruchomość, której dotyczył kredyt, była wynajmowana?
5. Czy prowadzisz albo prowadziłeś działalność gospodarczą?Czy w chwili zaciągnięcia kredytu frankowego miałeś zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu w złotówkach?
6. Skąd dowiedziałeś się o istnieniu produktu takiego jak kredyt frankowy?
7. Czy byłeś namawiany do zaciągnięcia kredytu frankowego?

Istotne dla sprawy mogą się okazać również takie okoliczności, jak Twoje wykształcenie i wiedza z zakresu finansów. Sąd może pytać, czy rozumiałeś ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu frankowego. Sąd prawdopodobnie zapyta, czy miałeś wpływ na treść postanowień, które zostały włączone do umowy. Ma również prawo pytać o Twoje odczucia i to, czy zobowiązanie było dla Ciebie jasne. Zdarza się w toku sprawy frankowej dochodzi również do przesłuchania pracownika banku w celu porównania stanowisk stron co do okoliczności faktycznych sprawy. Sądy coraz częściej pomijają jednak ten dowód, ponieważ wielu doradców nie pracuje już w danej instytucji, a dodatkowo mogą być nieobiektywni albo nie pamiętać konkretnej umowy, jeśli w trakcie swojej kariery pośredniczyli w setkach takich procedur.

Decydując się na współpracę z naszą Kancelarią, masz pewność, że dokładnie wytłumaczymy, co Cię czeka w czasie przesłuchania. Wskażemy, jakie pytania mogą paść i dlaczego są istotne z punktu widzenia sporu.

Ile trwa sprawa o unieważnienie kredytu „frankowego”?

Czas trwania sprawy o unieważnienie kredytu jest różny i zależy od kilku czynników, a mianowicie:
  • obłożenie sądu, do którego został skierowany pozew;
  • stopień skomplikowania sprawy.
Nasza Kancelaria dba o to, aby każda prowadzona sprawa została zakończona tak szybko, jak to możliwe. Od początku do końca opieramy się na jasnych argumentach i dbamy o dopełnienie niezbędnych formalności. Robimy wszystko, aby zakończyć sprawę o unieważnienie kredytu w CHF szybko i sprawnie.

Który sąd rozpozna moją sprawę?

Zgodnie z projektem w art. 18 § 1 k.p.c. (zmiana obowiązuje od marca 2023 roku)zastrzeżono, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.