Istotne dla sprawy mogą się okazać również takie okoliczności, jak Twoje wykształcenie i wiedza z zakresu finansów. Sąd może pytać, czy rozumiałeś ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu frankowego. Sąd prawdopodobnie zapyta, czy miałeś wpływ na treść postanowień, które zostały włączone do umowy. Ma również prawo pytać o Twoje odczucia i to, czy zobowiązanie było dla Ciebie jasne. Zdarza się w toku sprawy frankowej dochodzi również do przesłuchania pracownika banku w celu porównania stanowisk stron co do okoliczności faktycznych sprawy. Sądy coraz częściej pomijają jednak ten dowód, ponieważ wielu doradców nie pracuje już w danej instytucji, a dodatkowo mogą być nieobiektywni albo nie pamiętać konkretnej umowy, jeśli w trakcie swojej kariery pośredniczyli w setkach takich procedur.
Decydując się na współpracę z naszą Kancelarią, masz pewność, że dokładnie wytłumaczymy, co Cię czeka w czasie przesłuchania. Wskażemy, jakie pytania mogą paść i dlaczego są istotne z punktu widzenia sporu.
Zgodnie z projektem w art. 18 § 1 k.p.c. (zmiana obowiązuje od marca 2023 roku)zastrzeżono, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.